Sobotnia analiza wokalu

,, Tę tabakierę chociaż taką ciebie część…’’ śpiewała Kayah na płycie z Bregoviczem.To wyjątkowe wykonanie posłuży nam dziś by przysłuchać się jak plastycznym trybem  wokalnym jest tryb Neutralny czyli niemetaliczny.

Kayah jako przedstawicielka tego sposobu  śpiewania – zwłaszcza w tym utworze, prezentuje kilka jego odsłon. I tak oprócz typowego łatwego do rozpoznania , delikatnego, Neutralnego dźwięku 0:14-0:22, stosuje wersję zbliżoną do metalu ale jeszcze niemetaliczną.Nazwano ją Overdrive like neutral (olm) 0:47 1:11; 1:19-1:20; 1:34-1:44.Posłuchajcie jak ,,okrągła‘‘ i ciekawa to barwa. Niby mocna ale umiejętnie przykryta wysokim podniebieniem oraz niższą krtanią nie wkracza w szeregi metalowego brzmienia.Mimo wrażenia, nie ma tu mocy.Ponadto  Kayah często śpiewa z, jak to niektórzy określają, ,,piaskiem w głosie‘‘.W tym wypadku to powietrze, które stosuje w trybie Neutralnym 1:10, 1:46-1:47.

W tym kawałku możemy posłuchać zatem wielu zapowietrzonych neutralnych dźwięków w niskiej partii głosu u kobiet. Jedynym metalicznym dźwiękiem jaki udało mi się wysłyszeć to Overdrive w średniej partii głosu 1:04-1:05, 3:12, 3:26.

Z racji bardzo otwartego i ciemnego brzmienia nie występuje tu Edge ani Curbing, za to mistrzowskie balansowanie na granicy Overdrive- oln- Neutral.

Pośród efektów wokalnych Kayah interpretując słowa korzysta z creaku 1:22 czy krtaniowego vibrato 0:40, 0:44; 0:48-0:49. Tutaj nie jest ono tak ogromne jak w innych utwórach np. ,,Kiedyś byłam różą‘‘ ale za to jest równie efektowne. Co sądzicie o jej barwie? Pozdrawiam i udanego weekendu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=OZjbJXxKxao