Ćwiczenie wokalne na środę

Ćwiczenie ma na celu zdiagnozowanie jakich najczęściej używamy ataków, czyli jak rozpoczynamy dźwieki.
Pewnie niektórzy słyszeli o ataku przydechowym, miękkim lub twardym. W terminologii CVT nazywają sie atakami: niemetalicznym( czyli z duużą ilością powietrza), półmetalicznym ( z delikatnym, miękkim nastawieniem głosowym)oraz pełnometalicznym (najczęściej używanym podczas krzyku).Atak najczęściej idzie w parze z trybem wokalnym czyli ustawieniem traktu wokalnego i tak atak miękki współwystepuje z neutralnym trybem, atak półmetaliczny jak same nazwy wskazują z Curbingiem czyli trybem półmetalicznym, a atak pełnometaliczny wiąże sie z Overdrive lub Edge.
Poćwiczmy chwile różnice między nimi:

1. Zaśpiewaj lub powiedz chuchajaco hhhheee
2. Zaśpiewaj lub powiedz delikatnie i płynnie Ewa, Ola,Ula
3. Krzyknij na kogoś E! Ty!, Ej!
Mogą one posłużyc na nauki lub rozróżnienia poszczególnych trybów ale mogą pojawić się u niektórych osób wyjątki, co oznacza, że pomimo ataku przydechowego, dźwięk przekształca się w Overdrive lub może zaczynać sie atakiem półmetalicznym a następnie przejść płynnie w tryb metaliczny. Fakt ten może być przyczyna problemów ze znalezieniem idealnego ustawienia w danym trybie.Dlatego warto znać swoje nawyki.
Twoim zadaniem będzie nagrać ok 3min swojej wypowiedzi lub piosenki i następnie zbadać ilość poszczególnych ataków oraz stwierdzić który jest dominujacy w mowie lub śpiewie. Co ciekawe rezultat może być inny w mowie a inny w śpiewie. To do roboty badacze!:)