Ćwiczenie wokalne na środę.

Ćwiczenie wokalne na środę, jako że Marta wróciła już z Kopenhagi, z nową wiedzą i zapałem, oto dla Was kolejne ćwiczenie wokalne(związane ze zjazdem w CVI):

Celem ćwiczenia jest usunięcie tremolo i utrzymanie centrum trybu.

Kto z Was spotkał się kiedyś z pojęciem tremolo?

To nic innego jak niechciane vibrato, niekontrolowane , wyzwalające się zwykle na końcu frazy, którego nie potrafimy się pozbyć na zawołanie. Aby sprawdzić czy takie zjawisko pojawia się u Was polecam nagrać się i przeanalizować zakończenia fraz. Dlaczego zwracam na to uwagę? Otóż dlatego, iż świadczy ono o braku odpowiedniego podparcia dźwięku co skończyć się może przekroczeniem granicy centrum trybu wokalnego czyli nabywaniem napięć i zacisków
okołokrtaniowych. Vibrato jako efekt i element ekspresji jest bardzo przydatny ale tylko wtedy gdy tego chcemy i świadomie nim kierujemy.

Jak się więc pozbyć tremolo? Oto ćwiczenie:

W pozycji stojącej wykonaj wydech a następnie wdech tak by uniosły się żebra. Następnie połóż jedną dłoń w miejscu gdzie kończy się mostek, a drugą w okolicy pępka. śpiewając frazę zwróć uwagę by podczas jej wykończenia ręka w okolicy pępka miękko cofała się w głąb brzucha. Jeśli tremolo nadal się pojawia wykonaj głębszy ruch brzucha. Zwróć uwagę by druga ręka pozostała w bezruchu, czyliby żebra nie opadały zanim nie skończysz frazy.